wtorek, 12 lutego 2019

OGRÓDEK


Cześć!
Ogródek - przepiękna gra, którą mamy od dobrych dwóch tygodni i nie było dnia, żebyśmy w nią nie zagrali. Codziennie po powrocie z przedszkola moje dziecko zapowiada, że idzie rozkładać grę i żebym się długo nie ociągała. Zaraz gramy!

Tytuł: OGRÓDEK
Wydawnictwo: Rebel
Autor: Uwe Rosenberg
Autor ilustracji: Andrea Boekhoff

Dane producenta:
Wiek: 8+
Liczba graczy: 1 - 4
Rozmiar pudełka: 31,7 x 22,6 x 5 cm

Zawartość pudełka:
1 dwustronna plansza - szkółka
9 dwustronnych rabatek z ciemną i jasną stroną
4 stoły ogrodowe do naliczania punktacji
1 taczka
36 płytek kwiatów i akcesoriów
2 żetony uli
1 parasol
żetony doniczek
żetony kotów
24 znaczniki punktacji (12 czerwonych i 12 niebieskich)
instrukcja


ZASADY GRY

Zasady gry na pierwszy rzut oka wydają się dość skomplikowane, ale kiedy zaczynamy grać, wszystkie ruchy okazują się dość oczywiste i zaczynamy je wykonywać intuicyjnie.
Pierwszy krok to przygotowanie gry. Na środku stołu rozkładamy planszę - szkółkę i układamy na niej losowo płytki kwiatków i akcesoriów (grabie, konewka, studnia, klosze). Te, które się nie zmieszczą rozkładamy wokół planszy. Pomiędzy nimi w dowolnym miejscu ustawiamy taczkę skierowaną zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na planszy - szkółce w miejscu oznaczonym aktualną liczbą graczy ustawiamy kość ogrodnika w pozycji wskazanej na planszy (uzależnionej od liczby graczy). Obok w stosikach kładziemy żetony kotów i doniczek, ule i parasol oraz jedną planszę ogrodu (na jasnej stronie). Każdy z graczy kładzie przed sobą dwie plansze ogrodu: jedną po jasnej, drugą po ciemnej stronie, stół ogrodowy do punktacji oraz po trzy znaczniki czerwone i niebieskie na polach startowych. Do zasobów własnych na początek dobieramy sobie po dwa koty.



Celem gry jest uzupełnianie swoich rabatek w taki sposób, aby było na nich wydocznych jak najwięcej doniczek i kloszy.
Zaczynamy grę. Każdy z graczy ma w swojej turze do wykonania trzy akcje:
1) Sprawdzenie, czy w rzędzie oznaczonym kością ogrodnika na planszy - szkółce znajdują się przynajmniej dwie płytki, jeśli mniej niż dwie - należy ten rząd uzupełnić płytkami leżącymi przed taczką i ją przesunąć.
2) Uzupełnienie swojej rabatki o:
a) jedną płytkę kwiatków i akcesoriów z rzędu oznaczonego kością ogrodnika na planszy - szkółce lub
b) jedną doniczkę z zasobów wspólnych.
W obydwu przypadkach można dodatkowo umiejscowić na swojej rabatce kota z zasobu własnego.
Jeśli mamy wątpliwości do wyboru żetonu kwiatków i akcesoriów możemy na chwilę go zabrać w celu dopasowania, a w tym czasie w miejscu rezerwacji kładziemy parasol.
c) ewentualnie pierwszą płytkę kwiatków leżącą przed taczką wzamian za żeton kota z własnych zasobów.
3) Przesunięcie kości ogrodnika o jedno pole do przodu. Jeśli jest to pole zmiany, przekręcamy kość na wyższą wartość.
W momencie zapełnienia przez graczy każdej ze swoich rabatek naliczane są punkty i zaznaczane na stole ogrodowym. Punkty za doniczki naliczamy znacznikiem czerwonym po czerwonym torze, natomiast punkty za klosze zaznaczamy znacznikiem niebieskim na niebieskim torze punktacji. W tym momencie oddajemy zawartość zapełnionej rabatki do zasobów wspólnych, przewracamy ją na druga stronę i wymieniamy na rabatkę z zasobów wspólnych. Mijając czerwoną linię na stole ogrodowym, za każdym razem otrzymujemy żeton kota. Pierwszy gracz, którego jeden ze znaczników dotrze do pola 20, otrzymuje żeton z 2 ulami i przy końcowym zliczaniu punktów otrzymuje 2 punkty dodatkowe. Drugi gracz, który dotrze do pola 20, otrzymuje żeton z 1 ulem i na końcu dolicza mu się 1 punkt.


W momencie obrócenia kości ogrodnika na 6 rozpoczyna się runda finałowa. Jeśli gracze mają przed sobą rabatki, na których są mniej niż 3 płytki (nie licząc kotów i doniczek), odrzucają je do zasobów wspólnych i nie dobierają już kolejnych. Na dodatek przy każdym ruchu mającym na celu zapełnienie swojej rabatki odejmujemy sobie 2 punkty na stole ogrodowym. Na koniec doliczamy ostatnie punkty, sumujemy wartości znaczników, dodajemy ule i wyłaniamy zwycięzcę.


Pozostaje nam już tylko... rozegrać rewanż!

ZALETY

Ogródek zaliczyłabym do gier zarówno rodzinnych, jak imprezowych. Świetnie się sprawdzi w każdym towarzystwie.
Gra jest naprawdę prześliczna, wszystkie elementy są dwustronne, kolorowe i trwałe. Nawet pudełko przypomina skrzynkę na sadzonki.
Instrukcja na 11 stronach formatu A4 bardzo dokładnie opisuje wszystkie zasady i możliwości gry. Wielką zaletą jest też wariant rozgrywki jednoosobowej.  Istnieje również wariant gry z małymi dziećmi delikatnie uproszczony. Fajnie, że nikt nie został pominięty.
Jest to gra logiczna, wymagająca myślenia, kombinowania, dopasowywania elementów, strategiczna, a przy tym niesamowicie klimatyczna. Wielość elementów i zasad sprawia, że gra jest dość skomplikowana i bardzo ciekawa, a nie banalna. Jednocześnie, jak już wspomniałam, zasady szybko zapadają w pamięć i stają się intuicyjne nawet dla 5-latka.
Podczas gry w Ogródek ćwiczymy:
a) myślenie strategiczne (co się bardziej opłaci: wybrać płytkę czy doniczkę, czy dołożyć kota, czy może wymienić go na płytkę sprzed taczki?),
b) myślenie logiczne (który kształt płytki wybrać?),
c) "zmysł estetyki" niezaprzeczalnie, 
d) wyobraźnię,
e) spostrzegawczość,
f) dodawanie do 122.
Ogródek szybko się nie nudzi, ponieważ przy 9 dwustronnych rabatkach, praktycznie za każdym razem mamy do dyspozycji rabatkę z innym układem kloszy i doniczek i inne płytki kwiatów. Ciągle musimy być skoncentrowani, by zdobyć jak największą ilość punktów.
Gra w sklepach internetowych kosztuje ok 100 zł, jednak można trafić na promocję i, tak jak ja, kupić ją za niecałe 30 zł. To się nazywa mieć wielkie szczęście 😁

WADY

Wad nie dostrzegliśmy.

OCENA

Ocena bardzo, bardzo pozytywna!
Ogródek to bardzo atrakcyjna gra zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzieci zachwycają się głównie ślicznymi kotkami i składaną taczką, natomiast dorośli posiadający nieco więcej wrażliwości od kamienia polnego, z pewnością mają szansę zachwycić się każdym elementem tej niezwykle dopracowanej pod względem estetycznym gry. Jest to gra, która potrafi nie tylko zaciekawić, ale też utrzymać zainteresowanie graczy przez wiele dni, a nawet tygodni. U nas zdobyła w tej chwili bardzo wysoką pozycję, porównywalną nawet z Azulem, czego się nie spodziewałam, ale z czego się bardzo cieszę. Serdecznie polecam tę mądrą i ciekawą grę, szczególnie zimową porą bądź całorocznie przy kiepskiej pogodzie, gdy może być alternatywą prac ogródkowych w zaciszu domowym. Klimat jest!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz