środa, 29 maja 2019

ODYSEJA


Cześć!
Od kilku tygodni jest z nami ODYSEJA - bezdyskusyjnie najpiękniejsza gra w naszej kolekcji. Przebiła nawet Muzę. Proste zasady i niesamowite grafiki powodują, że nie sposób się od niej oderwać. To iście kosmiczna gra.

Tytuł: ODYSEJA
Wydawnictwo: LUPO ART Sztuka Myślenia
Autor: Adam Kałuża, Przemysław Dmitruszyński
Autor ilustracji: Alicja Kocurek

Dane producenta:
Wiek: 5+
Liczba graczy: 1-5 (z dodatkiem 6)
Rozmiar pudełka: puszka o wys. 12,2 cm i średnicy 12,2 cm

Zawartość pudełka:
25 kart Planet
25 żetonów Widoków
5 rakiet
5 kart rakiet
30 żetonów próbek (po 6 szt w pięciu kolorach)
1 znacznik Strefy Kwarantanny
5 żetonów Gwiezdnego Pyłu (po 1 dla każdego gracza)
9 żetonów Paskudnych Chwytów
1 kość
1 żeton Potwór Czarna Dziura
5 żetonów Widoków Mgławic Zapomnienia 
instrukcjaPonieważ zakupiłam Odyseję już kilka miesięcy temu na wspieramto.pl, mój zestaw jest trochę powiększony niż ten sklepowy.
Mamy dodatkowo:
1 rakietę
1 kartę rakiety
1 drewniany znacznik strefy kwarantanny
1 duża kość z planetami
4 dodatkowe karty Planet (w tym druga wersja Planety Strachów)
5 dodatkowych żetonów Widoków (w tym żeton Robaczka, który można zestawić z rewersem dowolnej Planety)
36 kryształów próbek (po 6 szt w 6 kolorach)


JAK GRAĆ?

Najprostsza na początek jest gra podstawowa czyli Misja Badawcza.
Zaczynamy od wybrania 17 par Kart Planet i pasujących do nich żetonów Widoków.
Celem przygotowania rozgrywki układamy Karty Planet jak na zdjęciu. Każdy z graczy wybiera sobie Rakietę i pasującą do niej Kartę Rakiety oraz ustawia swoją Rakietę na wybranej Planecie, pod warunkiem, że nie jest ona Planetą Badawczą. Na Karcie Rakiety w pozycji 0 układamy znacznik Gwiezdnego Pyłu. Planety narożne oraz środkowa to Planety Badawcze, na nich układamy żetony lub kryształy próbek w ilości o 1 większej niż liczba graczy, na każej z Planet występują próbki w innym kolorze. Znacznik Kwarantanny do momentu zdobycia pierwszej próbki leży z boku.


Obok układamy wymieszane, odwrócone żetony Widoków w tym samym układzie, co Planety.


Celem gry jest zebranie po 1 próbce z każdej Planety Badawczej. Kto zrobi to jako pierwszy - wygrywa!
Aby przesunąć swoją Rakietę, musimy odkryć żeton Widoku pasujący do Planety sąsiadującej z Planetą, na której stoimy. Jeśli nam się  uda, możemy próbować dalej, a jeśli nie - przesuwamy żeton Gwiezdnego Pyłu o 1 pozycję. Za każdym razem, kiedy ktoś dotrze na Planetę Badawczą - kładzie na niej Znacznik Kwarantanny, który sprawia, że do momentu, kiedy nie zostanie zdobyta kolejna Planeta Badawcza, z tej nie można pobierać próbek.


Po tak ułożonej galaktyce możemy poruszać się tylko po liniach prostych, nie przekątnych, z wyjątkiem planety środkowej - do niej można dojść po przekątnej z czterech położonych najbliżej Planet.


W wersji trochę bardziej rozbudowanej Gwiezdny Pył służy do zakupu Paskudnych Chwytów.
A  żeby było jeszcze trudniej, do żetonów Widoków możemy dołożyć Mgławice Zapomnienia. W tej wersji każdy z graczy na koniec swojej tury zamienia miejscami 2 Widoki. Wierzcie mi, ta wersja jest naprawdę trudna.
W Odyseję możemy zagrać również w Samotną Misję - jest to gra dla jednego gracza z kością i Potworem Czarna Dziura.
W grze Kosmiczny Wyścig gracze ścigaja się ze sobą. Tu liczy sie spostrzegawczość, refleks i umiejętność szybkiego liczenia.
Podstawy Nawigacji to ostatnia opisana w instrukcji wersja gry. Polega ona na zapamiętywaniu kolejności planet poprzez opowiadanie wymyślonej historii. 
Wszystkie wersje gry są bardzo dokładnie opisane w instrukcji, z ilustracjami i przykładami.

ZALETY

Zasady gry są tak proste, że ograny 4-latek już sobie poradzi, oczywiście z wersją prostszą bez Mgławic Zapomnienia.
Odyseja jest grą na lata, możemy z czasem próbować z dzieckiem coraz to trudniejsze wersje, a nawet wymyślać nowe. Próbowaliśmy już grać kartami Odyseji na zasadach Muzy i też świetnie się sprawdziły.
Niesamowite wprost grafiki sprawiają, że naprawdę nie można się od niej oderwać i to bez względu na wiek. Przyglądając się ilustracjom dostrzegamy coraz to nowe szczegóły ukryte na rysunkach. Tu naprawdę jest się czym zachwycać.
Instrukcja bardzo dokładnie opisuje 4 wersje gry na 32 stronach małej kolorowej książeczki.
Odyseja jest grą rodzinną, imprezową, a także, a może przede wszystkim - edukacyjną. Nasze dziecko grając w Odyseję ćwiczy przede wszystkim:
a) pamięć,
b) koncentrację,
c) spostrzegawczość,
d) refleks,
e) liczenie,
f) rozwój słownictwa,
g) tworzenie i opowiadanie historii,
h) wrażliwość na sztukę,
i) logiczne myślenie,
j) rozwija wyobraźnię.
Poza tym wszystkim gra powoduje u dzieci zainteresowanie kosmosem, co może skutkować poszerzaniem jego wiedzy w tym temacie już przy pomocy bardziej fachowych książek.

WADY

Nie jestem pewna, czy pudełko w kształcie puszki okaże sie trwałe i praktyczne w przechowywaniu. Zastanawiam się również nad zalaminowaniem Kart Planet, ponieważ jeśli nadal będziemy je używać z taką częstotliwością, mogą na nich wystąpić ślady użytkowania.

OCENA

Ocena mega super extra!
Odyseja jest na tą chwilę najlepszą grą w naszej kolekcji pod wieloma względami. Po pierwsze jest najpiękniejsza, po drugie przy swej prostocie najbardziej edukacyjna, a ponadto tłumaczenie zasad zajmuje chwilkę i nie wymaga ciągłego czytania instrukcji. Naprawdę niewiele gier ma aż tyle zalet edukacyjnych. Jest to gra, która nadaje się na każdą okazję i właściwie pogramy w nią w każdym towarzystwie. Jestem przekonana, że zachwyci ona każdego, kto ma odrobinę więcej wrażliwości na piękno od kamienia polnego. Po prostu nie ma innej opcji. Serdecznie polecam!

Podaję także link do recenzji Muzy, ponieważ jej zasady również można wykożystać do Kart Planet Odyseji: https://obudzwsobiedziecko.blogspot.com/2019/02/muza.html

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza