czwartek, 2 kwietnia 2020

BYŁO SOBIE ŻYCIE


Kochani!
"Było sobie życie" - ten film zna chyba każdy, ale czy wszyscy już znają edukacyjną grę planszową stworzoną na jego podstawie? Naprawdę warto ją poznać! Oto pierwsza gra z serii - "Było sobie życie"!
Gry z serii Było sobie mają wiele podobieństw, ale też różnią się od siebie na tyle, że każda jest niepowtarzalna i każdą warto mieć, ponieważ mimo, że kilka pytań rzeczywiście się w nich powtarza, to każda zawiera porcję rzetelnej wiedzy, która się uzupełnia, łączy i w pewnych momentach naturalnie zazębia. Dlatego też recenzje tych gier będę tworzyła według pewnego schematu w taki sposób, aby osoba, która przeczyta tylko jedną z nich miała jej pełny obraz, natomiast ktoś, kto przeczyta wszystkie słusznie zauważy, że niektóre zdania się w niej powtarzają.

Tytuł: Było sobie Życie
Wydawnictwo: Hipokampus
Koncepcja gry: Janusz Feliks

Gra na podstawie filmu Alberta Barille

Dane producenta:
Wiek: 7+
Liczba graczy: 2-4
Rozmiar pudełka: 26 x 26 x 8,5 cm

Zawartość pudełka:
plansza 
53 karty pytań łatwych
53 karty pytań trudnych
55 kart pytań ilustrowanych
55 kart Szansa/Pech
35 żetonów Leukocyt
35 żetonów Lekarstwo
84 żetony Globinka
30 żetonów Hemo
4 detektory odpowiedzi
4 karty przelicznik
8 pionków do wybory
kostka
instrukcja


ZASADY GRY

W celu przygotowania rozgrywki należy rozłożyć planszę, na jej środku, w wyznaczonych miejscach umieścić potasowane karty z pytaniami łatwymi, trudnymi i ilustrowanymi oraz karty Szansa/Pech. Każdy z graczy otrzymuje swoją kartę przelicznik, detektor odpowiedzi, pionek oraz pakiet startowy żetonów (3 Globinki, 2 Leukocyty, 2 Lekarstwa). Kostka ląduje obok planszy. Każdy z graczy ustawia swój pionek na polu startowym odpowiadającym kolorowi pionka. Pozostałe żetony czekają w banku, czyli w pudełku.


Gra opiera się na najprostszej mechanice rzutu kostką i przesunięciu pionka o wyrzuconą liczbę oczek. Dalsze nasze ruchy zależą od tego, na jakim polu się zatrzymaliśmy:
  • Pole Leukocyt - pobieramy 1 żeton Leukocyt,
  • Pole Lekarstwo - pobieramy 1 żeton Lekarstwo,
  • Pole Bakteria - oddajemy do banku 1 żeton Lekarstwo lub 1 Globinkę, jeśli ich nie posiadamy - tracimy kolejkę,
  • Pole Wirus - oddajemy do banku 1 żeton Leukocyt lub 1 Globinkę, jeśli ich nie posiadamy - tracimy kolejkę,
  • Pole Pytanie (znaki zapytania w różnych kolorach) - odpowiadamy na pytanie z pobranej z dowolnego stosu karty Pytanie. Jeśli odpowiemy poprawnie na pytanie łatwe lub ilustrowane - otrzymujemy 1 żeton Globinka, jeśli zaś udzielimy prawidłowej odpowiedzi na pytanie trudne - pobieramy 2 żetony Globinka, poprawność odpowiedzi sprawdzamy przy pomocy detektora na dole karty,
  • Pole Szansa (SZ!) - stosujemy się do polecenia Szansa pobranej ze stosu karty Szansa/Pech,
  • Pole Pech (!P) - stosujemy się do polecenia Pech pobranej ze stosu karty Szansa/Pech,
  • Pole START - przechodząc kolejny raz przez swoje pole startowe otrzymujemy pakiet strartowy żetonów.
Przed każdym swoim ruchem mamy prawo do wymiany swoich żetonów na zasadach określonych na karcie przelicznik, którą zawsze mamy pod ręką.


Zwycięża gracz, który jako pierwszy zdobędzie 7 żetonów Hemo. Oczywiście grając w mniejszym składzie, u nas zazwyczaj 2-osobowym, można sobie zwiększać tę liczbę, jeśli gra się dziecku spodoba. 


ZALETY

"Było sobie życie" to edukacyjna gra rodzinna stworzona na podstawie kultowego serialu Alberta Barille. Gra jest bardzo ładna pod względem estetycznym i graficznym. Wszystkie elementy wykonane są bardzo porządnie, plansza z bardzo grubej tektury, żetony i pionki również. 
Bardzo ładna i rzetelna instrukcja na 7 stronach dokładnie wyjaśnia wszystkie szczegóły związane z przebiegiem rozgrywki popierając je ilustrowanymi przykładami.
O wygranej decyduje częściowo losowość, ale w przeważającej części posiadana wiedza i tak naprawdę zdobycie tej wiedzy jest głównym celem tej gry.
Mimo, że pudełko jest dość duże i nie sprzyja specjalnie zabieraniu go ze sobą na różne eskapady, to same karty pytań możemy spakować w woreczek strunowy, do plecaka, torebki itp. i poskramiacz nudy przy podróżach samochodowych, czy też innych mało ciekawych momentach gotowy.
Gra ma niekwestionowane walory edukacyjne:
a) jest kopalnią wiedzy na temat budowy i funkcjonowania organizmu ludzkiego i to wiedzy szczegółowej i rzetelnej,
b) uczy taktycznego myślenia i podejmowania decyzji, które pytanie wybrać, aby zdobyć żeton Globinki, a może nawet dwa,
c) uczy koncentracji, która jest u dzieci dziś cechą deficytową,
d) jak każda planszówka, uczy przegrywania i wygrywania oraz jest świetnym pretekstem, by miło spędzić czas z rodziną,

e) uczy stosowania negatywnej interakcji - przy pomocy karty Wirus lub karty Mistrz można komuś narobić kłopotów.
Ze względu na fachową wiedzę gra może być wykorzystywana jako pomoc na lekcjach biologii nie tylko w szkole podstawowej.
Zauważmy tu też bardzo ważną rzecz - wiedza zawarta na filmach i na kartach gry, to wiedza, którą teoretycznie my, dorośli powinniśmy mieć opanowaną, ale praktycznie, niestety nie mamy. Uczmy się więc razem z dziećmi i sprawdzajmy, kto tę wiedzę lepiej przyswaja. Ostrzegam, że wynik może być dla nas niekorzystny.
Koszt gry w sklepach internetowych oscyluje między 70-90 zł i za taki pakiet wiedzy i zabawy nie jest to cena zbyt wygórowana moim zdaniem.
A żeby grało nam się łatwiej, warto nabyć również przepięknie wydany zestaw filmów z naszego dzieciństwa, który kosztuje w granicach 67-80 zł. Box zawiera 6 płyt DVD, na których otrzymamy 26 odcinków serialu, łącznie 10 godzin filmów.



WADY

Wad nie dostrzegliśmy.

OCENA

Ocena mega pozytywna!
Gra jest na tyle ciekawa i wciągająca, że mój 6-latek w momencie, kiedy już zgromadzi 7 Hemo, woła: Gramy do 10! , kiedy ma już 10 Hemo krzyczy: Gramy do 15!, a ostatecznie gramy tak długo, aż skończą się żetony Hemo. 
Od filmów też trudno dziecko oderwać. Choć staram się siedzenie przed szklanym ekranem reglamentować, przy tym serialu zdarza mi się naciągać reguły.
Wierzcie mi, że naprawdę wspaniale patrzeć, jak dziecko po każdym kolejnym odcinku serialu zaskakuje nas swoją nowo nabytą wiedzą odpowiadając na naprwdę trudne pytania w grze.
Serdecznie polecamy! Dla dzieci i dorosłych!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz