niedziela, 28 października 2018

WIEŻA DUCHÓW


Cześć!
Pokażę Wam dziś grę, która jest bardzo ładna, ale okazała się dla nas zbyt trudna i denerwująca, co skłoniło mnie do znacznego jej udoskonalenia. W efekcie stała się jedną z naszych ulubionych. Wieża duchów, bo o niej mowa, miała być wesołą grą z fajną historią, jednak oryginalne zasady okazały się u nas zbyt trudne, a cel nie do osiągnięcia, dlatego właśnie postanowiłam coś z tym zrobić.

Tytuł: Wieża duchów
Wydawnictwo: G3
Autor: Heinz Meister

Dane producenta:
Wiek: 5+
Liczba graczy: 2 - 6
Rozmiar pudełka: 26,8 x 26,8 x 5,5 cm

Zawartość pudełka:
24 kafelki z duszkami (po 3 w 8 kolorach)
plansza ze wskazówkamii zegara, które trzeba zamontować przed pierwszą rozgrywką
instrukcja



ORYGINALNE ZASADY GRY

Naszym zadaniem jest wyłapanie małych, psotnych, kolorowych duszków i położenie ich do łóżek (po trzy duszki tego samego koloru do pokoju w tej samej barwie). Musimy z tym zdążyć przed północą, co nie jest wcale łatwe. 
Przed pierwszą rozgrywką montujemy wskazówki zegara na wieży i ustawiamy je na godzinę 11:00. Wszystkie kafelki z duszkami mieszamy i kładziemy wokół planszy rewersem do góry. Pierwszy gracz odkrywa jeden kafelek, drugi gracz odkrywa drugi kafelek. Jeśli duszki na kafelkach mają różne kolory, przesuwamy wskazówkę zegara o 5 minut do przodu, a kafelki odwracamy spowrotem obrazkiem do dołu. Jeśli natomiast duszki są w tym samym kolorze, kolejny gracz odkrywa trzeci kafelek i jeśli również jest on w tym samym kolorze, kładziemy wszystkie 3 duszki do łóżka w swoim pokoju. W sytuacji, kiedy trzeci duszek ma inny kolor, zakrywamy wszystkie 3 duszki i przesuwamy wskazówki zegara o 5 minut do przodu. Itd.

WADY

Znalezienie 3 duszków w tym samym kolorze jest bardzo trudne, co bardzo zniechęca do gry młodsze dzieci. 

NASZE ZMIANY I NOWE ZASADY GRY

W związku z tym, że inne walory gry oceniliśmy bardzo wysoko i szkoda nam było grę po prostu wcisnąć w kąt, dokonałam kilku ulepszeń, a mianowicie sporządziłam Karty Dużych Duchów:
1. Poszukałam w internecie 8 rysunków przyjemnych dla oka, niezbyt strasznych duchów.
2. Ustawiłam wszystkie w tym samym rozmiarze w ramkach i wydrukowałam.
3. Pokolorowałam pastelami olejnymi duchy na te same kolory, które mają małe duszki.
4. Karty z kolorowymi duchami skserowałam na kolorowo na papierze wizytówkowym.
5. Karty wycięłam, zalaminowałam, żeby się nie brudziły i jeszcze raz wycięłam.
6. Efekt okazał się bardzo zadowalający:


Zmieniliśmy też zasady gry: 
1. Zegar na wieży ustawiamy na godzinę 11:00. 9 kafelków z duszkami układamy w kwadrat 3x3 rewersem do góry, pozostałe leżą w zakrytym stosiku do dobierania obok. Karty Dużych Duchów leżą z boku widoczne i dostępne dla wszystkich graczy.


2. Pierwszy gracz odkrywa 3 kafelki: 
a) jeśli 2 mają ten sam kolor, zabiera je, a trzeciego odwraca spowrotem, 
b) jeśli 3 mają ten sam kolor, zabiera je i układa w odpowiednim pokoju do łóżka, a w zamian dostaje Kartę Dużego Ducha w tym samym kolorze, 
c) jeśli każdy jest inny, zakrywamy wszystkie spowrotem i przestawiamy zegar o 5 minut do przodu,
e) luki po zabranych kafelkach uzupełniamy kolejnymi ze stosiku dobierania.
3. Drugi gracz odkrywa 3 kafelki i postępuje wg tych samych zasad.
4. Jeśli w kolejnej turze gracz odkryje kafelek, który jest trzecim pasującym do pary, którą już posiada, zabiera go niezależnie od tego, czy pozostałe 2 do siebie pasują, czy nie.


5. Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej Kart Dużych Duchów, ale pod warunkiem, że zdążyliśmy przed północą. Jeśli nie zdążyliśmy do 12:00, nikt nie wygrywa.


ZALETY

Wieża duchów to bardzo ładnie wykonana rodzinna gra pamięciowa. Przesympatyczne małe duszki na kafelkach, plansza ukazująca stary zamek z kolorowymi komnatami i wieżą zegarową, śliczna grafika, która buduje klimat i bardzo porządne wykonanie powodują, że gra przyciąga do siebie już na pierwszy rzut oka na kartonik przedstawiający wesołe, kolorowe duszki latające wokół wieży. Nawet wypraska w pudełku jest tu urocza. 


Do tego wszystko EKO czyli wykonane z materiałów pochodzących z odnawialnych zasobów leśnych i w pełni przetwarzalne, a farby wykorzystane do produkcji gry wyprodukowane zostały z naturalnych składników.
Ganiając za duszkami dziecko ćwiczy:
a) pamięć,
b) koncentrację,
c) rozeznanie na zegarze,
d) umiejętność współpracy, ponieważ wygrać można tylko, jeśli przy udziale wszystkich graczy duszki znajdą się w swoich łóżkach przed północą,
e) działanie pod presją czasu, choć nie chodzi tu o szybkie wykonywanie swoich ruchów, to musimy zdążyć do 12:00,
f) sympatyczne duszki mogą sprawić, że dziecko nie będzie w przyszłości bało sie duchów, lub przestanie się ich bać, jeśli już taki strach odczuwało,
g) czas spędzony na graniu z najbliższymi buduje i wzmacnia między nimi pozytywne relacje.
Koszt gry w internecie zaczyna się od 55 zł i nie jest to mało, tym bardziej, kiedy dziecko nie chce w nią grać, bo rozgrywka ciągnie się w nieskończoność. Jednak jeśli Wasze dzieci dobrze czują się w grach pamięciowych lub sami sobie ją udoskonalicie, da Wam tyle radości, że cena okaże się nieistotna.

OCENA

Ocena bardzo, bardzo pozytywna, szczególnie z naszymi zmianami. 😁
Gra jest naprawdę bardzo ładna i kontakt z nią już jest przyjemnością. Tym bardziej zmartwiło nas, że rozgrywka nie spełnia naszych oczekiwań. To jednak zmotywowało mnie do wprowadzenia modyfikacji, na skutek których Wieża duchów została jedną z naszych ulubionych gier. Rozgrywka to moc wesołej zabawy z psotnymi duszkami, a przy okazji edukacja, a nawet terapia. W oryginale Wieża duchów należy do trudniejszych wersji memory, dlatego podczas rozgrywek z młodszymi lub nawet dorosłymi, którzy nie są najlepsi w pamięciówki, warto ją sobie uprościć, bo gra ma pozostać grą, zabawą, a nie koniecznością zrobienia czegoś w nerwowej atmosferze, przy wielu kolejnych nieudanych próbach.
Polecam i życzę wiele radości podczas łapania duszków!👻👻👻

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz