niedziela, 20 stycznia 2019

KARTEL


Cześć Kochani!
Szaleństwa planszówkowego ciąg dalszy. Zajrzyjmy dziś do podłużnego pudełka z podobiznami gangsterów. Co się w nim kryje? Oto Kartel od Wydawnictwa Helvetiq.

Tytuł: Kartel
Wydawnictwo: Helvetiq
Autor: Reiner Knizia

Dane producenta:
Wiek: 6-99
Liczba graczy: 2-6
Rozmiar pudełka: 6,4 x 26,8 x 6 cm

Zawartość pudełka:
42 dwustronne żetony w 7 kolorach gangów (w każdym kolorze szef gangu, łapówka, 4 żetony z różną liczbą gangsterów)
1 płytka więzienia
1 drewniany pionek detektywa
1 kostka
instrukcja


ZASADY GRY

Aby przygotować grę wystarczy wszystkie żetony ułożyć w dużym kole awersem do góry, a w środku umieścić płytkę więzienia. Figurkę detektywa ustawiamy w dowolnym miejscu pomiędzy dwoma żetonami twarzą w stronę zgodną z ruchem wskazówek zegara. 


Przechodzimy do gry. Każdy z graczy kolejno rzuca kostką, na której widnieją cyfry od 2 do 4. Jeśli wyrzucimy np. 3, możemy zabrać sobie żeton pierwszy, drugi lub trzeci - wybór należy do nas. Jeśli chcemy wziąć żeton szefa gangu, odwracamy go rewersem do góru i układamy w więziennej celi wewnątrz koła. W momencie, kiedy szef gangu ląduje w więzieniu, wszyscy gracze odwracają żetony jego gangu, które posiadają (w tym samym kolorze) rewersem do góry. Odwrócone żetony łapówki tracą wartość.


Gra kończy się, kiedy 5 szefów gangów ląduje w więzieniu. Wtedy następuje moment liczenia punktów. Zliczamy wszystkich gangsterów widocznych na żetonach gangów, których szefowie zostali na wolności, dodajemy po 3 punkty za każdy żeton łapówki gangu, którego szef zostaje na wolności oraz wszystkich gansterów z gangów, których szefowie trafili do więzienia. Wygrywa oczywiście gracz, który zdobył największą ilość punktów.


Z młodszymi dziećmi można grać bez żetonów łapówek.

ZALETY

Kartel okazał się  bardzo lekką grą rodzinną i imprezową dla graczy z dziećmi. Dla towarzystwa składającego się wyłącznie z dorosłych jest zdecydowanie zbyt prosta, jednak łapanie gangsterów przy pomocy drewnianego detektywa razem z dzieckiem nabiera innego wymiaru i staje się całkiem zabawne. Wiem, niektórzy twierdzą, że tematyka gry nie jest dla dzieci. Ja jednak myślę, że lepiej wytłumaczyć dziecku zasady światka przestępczego na podstawie lekkiej gry z całkiem przyjemną grafiką niż ociekających krwią filmów czy gier komputerowych. Mój 5-latek w mig pojął zasady i szybko tłumaczył je wszystkim odwiedzającym nas gościom zachęcając do gry.
Jest to gra w bardzo niewielkim stopniu losowa, gdyż za każdym razem mamy przynajmniej dwie możliwości do wyboru. Dużą rolę w dotarciu do zwycięstwa odgrywa  tu natomiast obranie właściwej taktyki.
Jak prawie każda gra, i Kartel czegoś może nasze dzieci nauczyć:
a) logicznego myślenia,
b) obierania właściwej taktyki,
c) dodawania,
d) przegrywania w konsekwencji decyzji podejmowanych przez siebie i innych graczy,
e) pokazuje dzieciom istnienie świata przestępczego w sposób lekki i zabawny (w bajkach  też są przestępcy),
Wszystkie elementy gry są bardzo ładne i porządnie wykonane, naprawdę nie można się do niczego przyczepić.
Instrukcja w 8 językach wyczerpująco przedstawia wszystkie zasady i etapy gry, łącznie z graficznym przedstawieniem ułożenia elementów.

WADY

Dla mnie ta gra ma jedną wadę - jest za droga. Najtańszy egzemplarz znalazłam w internecie za ok. 50 zł. Mam kilka gier o podobnej ilości elementów, jakości i prostych zasadach, które kupiłam za +- 30 zł. 

OCENA

Ocena bardzo, bardzo pozytywna!
Kartel to gra, która naprawdę bardzo nam się spodobała. Proste zasady, szybkie przygotowanie gry oraz krótki czas rozgrywki sprawiły, że dzieci bardzo chętnie w nią grają, a dorośli nie stawiają żadnych oporów wciągani do wspólnej zabawy. Rozgrywka za każdym razem jest łatwa, lekka, przyjemna i zabawna. Gdyby nie wysoka cena, z pewnością kupiłbym tę grę. Zatem jeśli spotkacie gdzieś Kartel w jakiejś szalonej promocji, kupujcie bez wahania i dajcie mi znać, szybciutko zamówię własny egzemplarz.

Za możliwość przetestowania dziękujemy Wydawnictwu Helvetiq i Tomkowi Międzikowi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz