niedziela, 27 stycznia 2019

CARCASSONNE


Cześć!
Dziś ostatnia gra z paczki 11 Poczty Planszówkowej. Na koniec perełka. Jedna z naszych ulubionych pozycji - Carcassonne! Mimo, że posiadamy w naszej kolekcji Carcassonne Big Box, to nie mogliśmy sobie odmówić kilku rozgrywek w wersję podstawową + dodatki Rzeka i Opat.

Tytuł: Carcassonne
Wydawnictwo: Mindok
Dystrybutor na Polskę: Bard Centrum Gier
Autor: Klaus-Jurgen Wrede

Dane producenta:
Wiek: 7+
Liczba graczy: 2-5
Rozmiar pudełka: 27,5 x 19 x 6,8 cm

Zawartość pudełka:
72 zwykłe płytki terenu (miasta, trakty,klasztory)
40 pionków podwładnych (po 8 w każdym kolorze: żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim, czarnym)
12 płytek terenu dodatku Rzeka
5 pionków dodatku Opat (po 1 w każdym kolorze: żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim, czarnym)
instrukcja



JAK GRAĆ?

Aby rozpocząć grę wykładamy płytki wersji podstawowej i dodatków, które chcemy rozegrać. Jeśli dobieramy dodatek Rzeka, płytki z tego dodatku układamy osobno w stosik pilnując, by na górze znajdował się kartonik żródła, a na dole, jako ostatni, jeziora. W tej opcji zaczynamy grę od ułożenia rzeki, następnie dokładamy do niej pozostałe płytki. Grając bez Rzeki, wykładamy na stół płytkę startową z ciemnym rewersem i do niej będziemy dokładać kolejne. Pozostałe płytki, które mają wziąć udział w grze dokładnie mieszamy i układamy w stosiki. Wyjmujemy też pionki potrzebne do wybranych dodatków. Na planszy punktacji w pozycji 0 ustawiamy po jednym podwładnym w kolorze każdego grcza.



Zasady gry w Carcassone są banalnie proste. Wystarczy kolejno dokładać płytki terenu tak, by zachować ciągłość krajobrazu. Gdy zaczynamy budować miasto, drogę, klasztor itp, ustawiamy tam swojego podwładnego. Po ukończonej budowie będziemy mogli naliczyć sobie za to punkty. 



Dodatki można łączyć dowolnie, jednak zawsze konieczna jest wersja podstawowa gry. Wszystko jest jasno opisane w instrukcji, więc nie ma sensu jej powielać. Gramy do momentu, aż skończą się płytki, następnie zliczamy ostatnie punkty używając do tego planszy. Po skończonej rozgrywce podziwiamy piękny krajobraz dróg, miast i klasztorów.



ZALETY

Największą chyba zaletą tej strategicznej gry planszowej jest to, że wciąga każdego bez względu na wiek. Do zagrania w Carcassone, na dobrą sprawę nie trzeba nawet umieć czytać, wystarczy zapamiętać kilka zasad i budować. Dzięki temu podczas rodzinnych wieczorów możemy zagrać już z 4-latkiem. Ilość dodatków natomiast sprawia, że nawet najbardziej wytrawny dorosły gracz szybko się nią nie znudzi.
Nie bez znaczenia jest też świetna jakość wykonania każdego elementu tej cudownej gry. Ozdobione szczegółami krajobrazu płytki terenu to małe dzieła sztuki, a drewniane pionki - figurki sprawiają, że chce się je wziąć do rąk. Instrukcja natomiast na 8 stronach szczegółowo wyjaśnia wszystkie zasady, opcje i przykłady, nie pozostawiając niedomówień. Wszytko zostało bardzo dobrze przemyślane.
Grając w Carcassonne ćwiczymy:
a) koncentrację,
b) logiczne myślenie,
c) wyobraźnię przestrzenną,
d) liczenie, dodawanie (różna jest skala trudności przy rozliczaniu punktów przy różnych dodatkach),
e) cierpliwość,
f) umiejętność podejmowania decyzji,
g) zdrową rywalizację w dążeniu do zwycięstwa,
h) umiejętność wygrywania i przegrywania w konsekwencji decyzji swoich i współgraczy.
Tę wersję znalazłam w internecie najtaniej za 93 zł, do tego można dokupić dodatki, średnio po dwa w pudełku w cenie od 47 do 78 zł  za pudełko w zależności od dodatku. Osobiście polecam Carcassonne Big Box, gdzie w jednym pudełku mamy grę podstawową + 11 dodatków za ok 170 zł, wychodzi bardziej ekonomicznie.

WADY

Wad nie dostrzegliśmy.

OCENA

Ocena bardzo, bardzo pozytywna!
Jak już wspominałam posiadamy grę w wersji Big Box i jest to jedna z gier, które, myślę, pozostaną z nami "na zawsze". Ewentualnie, może za jakiś czas dokupimy sobie jeszcze jakieś ciekawe dodatki. Na razie jednak czeka nas jeszcze wiele odkrywczych rozgrywek z różnymi kombinacjami dodatków zawartych w naszym big boxie. Fenomen tej gry trwa w Polsce i na świecie już od paru lat i muszę powiedzieć, że nas też ten szał pochłonął. Ma ona w sobie coś, co sprawia, że chce się grać dłużej i dłużej, dokładając coraz więcej płytek terenu z kolejnych dodatków. Wersja podstawowa to stanowczo za mało.
Serdecznie polecam wszystkim i na każda okazję!


Za możliwość przetestowania dziękujemy Ewie i Adamowi z ekipy 5 i Tomkowi Międzikowi - organizatorowi Poczty Planszówkowej.

2 komentarze:

  1. Znam mnóstwo gier.Ta jest dla mnie nowością.Zaciekawiłaś

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, świetna gra na rozgrywki międzypokoleniowe, nikt się nie nudzi.

      Usuń